Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
oledwiczkawedzonamax.jpg

Facebook Like Box


Dla ucznia i alpinisty + Na przywitanie dnia + Dodatki cenniejsze niż złoto + Z dala od chemii
Co  wybrać na śniadanie? Co dać dziecku do szkoły na drugi posiłek? I czyjej rady posłuchać? Dla rodziców są to dylematy, a odpowiedzi znajdują zazwyczaj w najmniej stosownym miejscu. W reklamie.
Niestety, przekazy dietetyków i doradców ekologicznego żywienia są zagłuszane przez agresywny marketing, przez nachalną reklamę.
Jolanta Lyska – dyrektor Stowarzyszenia „Polska Ekologia”:
 – „Warto się zastanowić nad stwierdzeniem naukowców skupionych w europejskim oddziale WHO, że „marketing artykułów spożywczych jest czynnikiem ryzyka otyłości, zwłaszcza dzieci”. Doskonałym przykładem może być kwestia wyboru produktów śniadaniowych. Na jednym biegunie są reklamowane na wszystkie sposoby nieszczęsne płatki śniadaniowe, przeważnie kukurydziane, z dużym dodatkiem cukru, zazwyczaj   pod różnymi nazwami np. sacharozy czy syropu fruktozowo-glukozowego. Na przeciwnym biegunie może być wielce odżywcza owsianka  i prozdrowotne wafle”.
Wybór wafli  jest duży (rynek wart ok.160 mln zł), jednak najlepiej  decydować się na  te, które zawierają cenne dodatki, np. szarłatu, łuski gryczanej, orkiszu. A do pudełka śniadaniowego – szkolnego, czy biurowego -  można dodać pokrojone w słupki surowe warzywa. Firma „SIEJEJE ” z Kalisza (należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”) zachęca nawet do komponowania  składników w różnych wariantach i proponuje kilkanaście apetycznych rozwiązań.
„Nasza firma  SIEJEJE stawia mocno na produkty odpowiednie dla dzieci – mówi  p.  Rafał Wojciechowski. Nowością  na rynku  są wafle ekologiczne pod marką BIOJEJE, które mają nie tylko walory prozdrowotne, ale również znak BIO, czyli gwarancję pochodzenia surowców  naturalnych i niemodyfikowanych genetycznie.   Prowadzimy produkcję wykorzystującą  naturalne procesy i co istotne -  bez udziału  chemicznych konserwantów, barwników, sztucznych polepszaczy smaku.  Muszę podkreślić, że  wprawdzie firma „SIEJEJE” wyrosła w „zagłębiu” waflowym, jakim stał się Kalisz, ale wybrała kierunek prozdrowotny w jakości BIO.  W nazwie zawarliśmy sianie idei zdrowego odżywiania. Na naszej liście  produktów są wafle amarantusowe, gryczane, orkiszowe i klasyczne  pszenno-ryżowe, również ekologiczne. Wszystkie produkty mają uniwersalne zastosowanie i można komponować z nich rozmaite posiłki z udziałem owoców, orzechów i warzyw wedle własnych upodobań smakowych. Mogą być dodatkiem do sałatek czy zup i deserów.

Czytaj więcej...

dograne

Technologie informatyczne już od dawna towarzyszą rolnikom ekologicznym w codziennej pracy. Jednak większość oferowanych rozwiązań skupia się na wspomaganiu etapu produkcji w gospodarstwie, gdzie rolnikowi łatwiej gromadzić i zarządzać danymi. W momencie, w którym produkt rolny jest gotowy opuścić gospodarstwo i trafić na rynek, wachlarz dostępnych narzędzi staje się bardzo wąski, oferując niewielką pomoc w ocenie bieżącej lokalnej sytuacji rynkowej czy też w znalezieniu i wyborze najlepszego partnera do nawiązania współpracy. Na rynku wciąż dominuje kontakt telefoniczny, ogłoszenie w gazecie (choćby internetowej), czy własne znajomości. Z kolei dostępne w branży ekologicznej rozwiązania e-commerce koncentrują się na sprzedaży bezpośredniej, co nie obejmuje wszystkich możliwych kierunków zbytu surowca.
W erze globalnych internetowych sieci społecznościowych i mechanizmów wyszukiwania informacji, w branży rolnej nadal brakuje “kombajnu” do zbierania i przetwarzania informacji rynkowej, z którego pomocą eko-rolnicy i ich kontrahenci mogliby odsiewać wszechobecny szum informacyjny i precyzyjnie kojarzyć swoje potrzeby.
Powyższym wyzwaniom wychodzi naprzeciw internetowy rynek współpracy rolnej – dograne.pl

Znajdowanie, nie wyszukiwanie
Rynek rolny, jak każdy inny rynek, jest miejscem spotkania sprzecznych interesów. Jednak wszystkich uczestników tego rynku zawsze łączy to samo ogniwo - produkt rolny. Na tej zasadzie  zbudowany jest system Dograne, którego centralnym mechanizmem jest automatyczne dopasowywanie ofert sprzedaży i kupna konkretnego produktu. Formularze ofert w systemie są tak skonstruowane, by każdy użytkownik mógł w prosty, wygodny i zarazem precyzyjny sposób określić jakiego produktu szuka lub jaki produkt oferuje w danym terminie i lokalizacji. Natomiast “przeglądanie” i szczegółowe porównywanie wszystkich złożonych ofert jest zadaniem systemu, który nieprzerwanie wyszukuje pasujące do siebie oferty i automatycznie powiadamia użytkowników o znalezionych dopasowaniach i możliwościach nawiązania współpracy. Mechanizm ten obejmuje również oferty z przyszłym terminem dostępności lub zapotrzebowania na produkt, co umożliwia rozpoczęcie poszukiwań partnerów handlowych na wiele tygodni lub miesięcy przed zakończeniem cyklu produkcyjnego, zwiększając szanse na uzyskanie bardziej korzystnych warunków współpracy.

Rolnik sam brokerem dla swojego produktu
W Dograne proces kojarzenia partnerów biznesowych nie kończy się na samym znalezieniu odpowiedniego kontrahenta. System wspiera dogranie współpracy między dopasowanymi stronami na warunkach przez nich określonych. Na każdym etapie uzgodnień użytkownicy dopasowanych ofert są automatycznie powiadamiani o istotnych zmianach w ofercie, np. o indywidualnie zaproponowanej przez kontrahenta cenie. W ten sposób rolnik może sam podejmować decyzje w przejrzystym i komfortowym dla siebie środowisku.

Efektywnie i bez opłat
Tematem przewodnim systemu dograne.pl jest efektywność. Z jednej strony jest to efektywne wykorzystanie czasu użytkowników - odpowiednio wczesne planowanie działań rynkowych i znajdowanie partnerów do współpracy, eliminacja konieczności spędzania czasu na “ręcznym” przeglądaniu ogłoszeń, czy też możliwość zrealizowania wszystkich etapów dogrania zbytu lub zaopatrzenia w jednym miejscu. Z drugiej strony, całość funkcjonalności jest udostępniana w przejrzystym i zwięzłym interfejsie który został całkowicie pozbawiony wszelkich elementów nie związanych z głównymi zadaniami systemu, w  szczególności nie zawiera żadnych form reklamy.
System został udostępniony całkowicie bezpłatnie i stanowi wartościowe narzędzie zarówno dla rolników w handlu pomiędzy sobą, jak i w kontaktach z większymi odbiorcami, czy operatorami rynkowymi szukającymi konkretnie sprecyzowanych partii surowca ekologicznego.

Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz Targi  Ekologicznego Stylu Życia beECO już po raz kolejny odbędą się w październiku (13-15) w Łodzi. To wiodące wydarzenie branży żywności ekologicznej, naturalnej i bioproduktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, skierowane do odbiorców branżowych, jak również osób, ukierunkowanych na styl eco.

Targi NATURA FOOD i beECO są doskonałą okazją do zaprezentowania oferty oraz obserwacji pojawiających się na rynku trendów i nowości, a także do nawiązania szerokich kontaktów biznesowych. W 2016 roku organizatorzy gościli blisko 370 wystawców oraz 12 tys. zwiedzających, a wśród nich m.in.: osoby związane z branżą ekologiczną (właściciele sklepów, zielarni, drogerii, aptek, restauracji, SPA, menadżerowie odpowiedzialni za zakupy w sieciach handlowych) oraz miłośnicy bioproduktów i ekologicznego stylu życia.

NATURA FOOD i beECO to nie tylko wystawa, to również najważniejsze wydarzenia dedykowane branży: Akademia Biokuriera (szkolenia przygotowane przez redakcję Biokuriera), BIObiznes Forum, Forum EKObranży (przygotowane przez redakcję EKOdostawcy), Forum Alergii (przygotowane przez wspólnie z redakcją Hipoalergicznu),  2 Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Kulinarnych oraz konkursy i pokazy.

Zachęcamy do udziału w roli WYSTAWCY oraz skorzystania z dodatkowych form promocji jakie przygotowaliśmy w tym roku dla Państwa:
•    możliwość zdobycia Złotego Medalu NATURA FOOD 2017 lub beECO 2017,
•    możliwość wsparcia w roli sponsora 2 Ogólnopolskiego Spotkania Blogerów Kulinarnych,
•    możliwość obrendowania przestrzeni wystawienniczej w celu szerszej wizualizacji marki,
•    możliwość zamieszczenia logo na Kuponach Rabatowych, które będą dołączane do biletów wstępu oraz przy rejestracji zaproszeń.
Szczegółowe informacje można otrzymać kontaktując się z Zespołem ds. organizacji Targów NATURA FOOD i beECO tel.: 42 639 0058; 42 632 69 86 oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje: www.naturafood.pl, www.beeco.com.pl

 

banerek 600x400

grill0-wędzarki Walka o polską smaczną kuchnię toczy się także na polu, a raczej na polach wypełnionych setkami, a czasem tysiącami gości. Tam catering wytacza działa w postaci dymiącej maszynerii na kołach. To grille i … rozbudowane grille - wędzarnie. Coraz częściej świeżo uwędzone ryby, szynki i kiełbasy starają się uwodzić smakiem biesiadników. I uwodzą!
 
O szanse na spopularyzowanie wędzonych przysmaków pytamy pana Leszka Kosarzeckiego, należącego do Stowarzyszenia Polska Ekologia, eksperta od grillowania, zwycięzcę wielu festiwali, reprezentanta Polski w międzynarodowych konkursach i konstruktora całej rodziny  mobilnych SMOKERÓW – tych dymiących urządzeń I klasy.
 
– Z tym dymieniem to lekka przesada. Moje konstrukcje zaopatrzone w przepustnice regulujące przepływ powietrza i dymu, podajniki paliwa, wreszcie umiejętna obsługa rusztów i wędzarni, dają gwarancję przyjemnego funkcjonowania nawet na najbardziej zatłoczonych imprezach. Tam m.in. zbieram doświadczenia, analizuję uwagi obsługi  cateringowej, spisuję opinie personelu gastronomicznego i… tworzę nowe konstrukcje: np. Kinga, czy Queen. Ruszt i komora wędzarnicza – jedna lub dwie – to podstawa, ale ich pojemność, dodatkowe zasobniki i wreszcie rodzaje platformy kołowej skłaniały do tworzenia modeli przeznaczonych na mniejsze i większe imprezy. Inne są wymagania podczas obsługi np. zjazdu zabytkowych samochodów, a inne na Polach Grunwaldzkich. Nie zapomniałem o małych urządzeniach odpowiednich na  spotkania towarzyskie w przydomowych ogródkach – mówi Leszek Kosarzecki.

Czytaj więcej...

Mąka z amarantusa /©123RF/PICSEL

 

Amarantus, czyli szarłat, należy do najstarszych roślin uprawnych - Indianie znali go już w starożytności. Jest niezwykle cennym źródłem białka. Polecany jest osobom chorym na celiakię, czyli mającym nietolerancję pokarmową glutenu.

"Święta roślina Indian" określana jest dzisiaj "zbożem XXI wieku". Szarłat przeżywa swoisty renesans i jego zalety odkrywane są na nowo. Przede wszystkim jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, mającego wysoką wartość biologiczną. Jednocześnie amarantus nie ma białek glutenowych, dlatego polecany jest jako składnik diety przy celiakii.

- Dużą zaletą jest fakt, że przy diecie chorych na celiakię, zazwyczaj mających niedobory magnezu, wapnia, żelaza, szarłat stanowi dobre źródło tych składników. Ma w sobie pięciokrotnie więcej żelaza niż pszenica, zaś porcja 100 gramów nasion tej rośliny pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowanie na magnez. Jeśli chodzi o błonnik, to zawiera go trzykrotnie więcej niż ziarno pszenicy lub żyta - mówi Małgorzata Abramczyk z firmy produkującej zdrową żywność, należącej do Stowarzyszenia "Polska Ekologia".

Amarantus polecany jest też w profilaktyce i leczeniu m.in. cukrzycy, nadciśnieniu i niedokrwiennej choroby serca. Co więcej, ceniony jest za dużą zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych regulujących biosyntezę cholesterolu.

Mąka z nasion amarantusa jest idealna do przygotowania wyrobów, które nie muszą wyrosnąć.

 

Wypiekom nadaje lekko orzechowy smak. (PAP Life)

Źródło: http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-maka-z-amarantusa-nie-tylko-dla-chorych-na-celiakie,nId,2401562,nId,2401562

EKO PIKNIK

Nasi członkowie

BIOCERT

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2017 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.