Marka „Jabłka Grójeckie” odnosi się do 27 odmian i ich sportów wywodzących się z regionu grójeckiego. Swoje wyjątkowe walory zawdzięczają warunkom glebowym oraz klimatycznym ze względu na panujący tu wyjątkowy mikroklimat.
Jabłka Grójeckie charakteryzują się średnio o 5% wyższą kwasowością i o 5% wyższym wybarwieniem niż u jabłek tej samej odmiany pochodzących z innych regionów oraz wyraźnym rumieńcem wynikającym z wyższej zawartości barwników pod skórką (antocyjanów i karotenoidów).
Jabłka Grójeckie mogą być oferowane wyłącznie jako jabłka klasy premium (ekstra i I), które spełniły szczegółowe wymagania dotyczące wybarwienia, wielkości i jędrności miąższu.
Gospodarstwa produkujące jabłka grójeckie zobowiązane są do przestrzegania zasad Integrowanej Produkcji (IP) lub standardu bezpieczeństwa żywności – GLOBALG.A.P.
Popularne odmiany Jabłek Grójeckich: Gala, Red Jonaprince, Golden Delicious.
Pod koniec 2011 r. Jabłka Grójeckie zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Korzyści z oznaczenia:
• Oznaczenia umożliwiają łatwą identyfikację oryginalnych
i wartościowych produktów o wysokiej jakości.
• Umieszczenie na produkcie znaku jakości uzasadnia jego wyższą cenę, ale daje też gwarancję kupującemu, że płaci za wysoką jakość
• Produkty zarejestrowane jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność podlegają ochronie prawnej na terenie Unii Europejskiej.
• Ochrona prawna eliminuje nieuczciwą konkurencję, zabezpiecza przed nieuprawnionym posługiwaniem się nazwą produktu i jego podrabianiem.
Jabłka Grójeckie z historią
• Region grójecki nazywany jest „największym sadem Europy”
• Królowa Bona w XVI wieku otrzymała w tej części kraju ogromne połacie ziemi i przeznaczyła je na królewską plantację drzew owocowych, w szczególności jabłoni
• Przez kolejne stulecia, za dekretem Zygmunta II Augusta jabłka z okolic Grójca lądowały na królewskim stole
• W XIX w. zasługi poczynili duchowni:
- Roch Wójcicki z Belska
- Ks. Niedźwiedzki z Łęczesyc
- Stefan Roguski z Goszczyna
• W 1918 roku Jan Cieślak z Podgórzyc wybudował pierwszą przechowalnię owoców.
Współczesne sadownictwo
• Po II wojnie światowej z inicjatywy profesora Szczepana Pieniążka powołano Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa.
• Wychowanek profesora – Eligiusz Gajewski – założył w Nowej Wsi Zakład Doświadczalny Instytutu – wzorcowe gospodarstwo, źródło wiedzy o najnowszych metodach uprawy jabłoni.
Obecnie na terenie Grójecczyzny uprawia się intensywne sady karłowe, które dostarczają ok. 40% krajowej produkcji jabłek, a intensywność upraw w niektórych gminach się nawet 70%.
Jabłka Grójeckie w sieciach handlowych
Jabłka Grójeckie są dostępne w sieci Lidl Polska oraz Kaufland Polska, w opakowaniach – karton 7 kg, tacka 4 szt., 6 szt., 8 szt.
Sok z Jabłek Grójeckich – wyciskany wyłącznie ze świeżych, certyfikowanych Jabłek Grójeckich. Sok tłoczony jest na zimno z odpowiednio dobranych odmian owoców wyłącznie najwyższej klasy oraz łagodna pasteryzacja pozwala nam na dłużej zachować cenne walory zdrowotne owoców. Dostępny w opakowaniu Bag in box 3l.
www.facebook.com/jablkagrojeckie
www.instagram.com/jablkagrojeckie
JABŁKA GRÓJECKIE
05-660 WARKA
ul. Niemojewska 17/2, 05-660
tel. +48 698 762 020
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.