Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
oladaboczkowamax.jpg

Facebook Like Box

Wywiad z konsultantem piekarstwa, autorem patentu wypiekania chleba „Makrowit, promotorem prawdziwego pieczywa:

  Czeslaw Meus przy pracy wraz z pomocnicą

Spis treści -

Liczy się czas, przerób, pieniądze

Mit o polskich chlebie

Deficyt w zawodzie piekarzy

Drugi biegun – Premium

Zamiast podsumowania

 

Pyt. Panie Czesławie, w branż piekarskiej i zbożowej funkcjonuje Pan kilkadziesiąt lat. Promuje Pan pojęcie prawdziwego chleba, co brzmi bulwersująco. Przecież chleb powinien być pełnowartościowym produktem. I powszechnie dostępnym. Czy z ręką na sercu może Pan powiedzieć, że tak nie jest?

Czesław Meus – Z ręką na sercu to mogę stwierdzić, że sytuacja się zmienia na gorsze. Kadra piekarzy się wykrusza. Brakuje fachowców znających i stosujących kanony sztuki wyrabiania chleba. O zastępstwie pokoleniowym nie ma co marzyć. Na rynku panują fabryki chleba. I w rezultacie Polacy najczęściej kupują pieczywo w marketach i niewielkich sklepach osiedlowych. Jak podaje GUS ok. 60% rynku pieczywa należy do pięciu dyskontów i jednego płaza, z zieloną ropuszką na szyldzie. Pozostałe 40% to inne placówki, w tym prowadzące sprzedaż piekarnie, a i tu nie jest najlepiej.

Produkcją rządzą automaty, procedury, a wszystko jest nastawione na osiąganie rekordowych wyników i uzyskanie niskiego wskaźnika kosztów.

Proces wypiekania dąży do zwiększenia szybkości, z pomijaniem zasadniczych faz rzetelnego procesu, które decydują o jakości pieczywa. Niby ma tu pomóc stosowanie gotowych mieszanek, które tak realnie są chemizacją procesu o niekorzystnym finale …. dla zdrowia konsumenta. Nie liczą się walory prozdrowotne, liczy się czas, przerób, pieniądze.

Co mamy w efekcie tego szybkiego wypiekania? Najlepiej posłużyć się metaforą – proszę wziąć nagranie koncertu na przykład wiedeńskich filharmoników. I odtworzyć to na bardzo wysokich obrotach. Usłyszy Pan jakieś dźwięki, obiegające od walorów muzycznego utworu. Jedyny plus to krótki czas potrzebny na wysłuchanie. Tak samo jest z większością oferowanego pieczywa.

 

Czytaj więcej...

CALL FOR TENDER EU Organic no 1/2024 fm 7.11.2024 on the implementation of the multi programme in the Egyptian, Serbian and UAE markets

   

OGŁOSZENIE O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA KONKURENCYJNEGO

 

NOTICE OF CANCELLATION OF COMPETITIVE PROCEDURE

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK >>>

 

...

Stowarzyszenie Polska Ekologia w dniu 18. 11. 2024 r., rozpoczęło udział w targach na The Middle East Organic and Natural Product Expo Dubai . Impreza trwa w dniach 18-20 listopada 2024 roku w Dubai World Trade Centre (nasze stoisko E20). Na tych targach  realizujemy projekt promowania europejskiej 🇪🇺 w tym również Polskiej🇵🇱 żywności ekologicznej EU Organic Food - Good Choice. Nasze firmy - Leśna Muszka Małgorzata Muszyńska, Elena, Jabłka Grójeckie, Polskie Młyny prowadzą zaawansowane rozmowy handlowe. Degustacje naszych produktów i przygotowanych przekąsek cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających to wydarzenie.

 

Dubai 2024 1

Czytaj więcej...

ZAPYTANIE OFERTOWE  2/2024
 
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym mającym na celu wyłonienie
wykonawcy zadań w ramach projektu  101095521 EU Organic  AGRI-MULTI -2022 współfinansowanego przez  Unię Europejską.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie " Polska Ekologia" oraz  stowarzyszenie BIO Romania na rynkach Serbii, Egiptu i ZEA.
Termin składania ofert do 16 grudnia 2024.
 
...
 
CALL FOR TENDER 2/2024
 

Announcement of an open tender aimed at selecting
contractors for tasks under the project 101095521 EU Organic AGRI-MULTI -2022 co-financed by the European Union.
The project is implemented by the "Polska Ekologia " Association and the BIO Romania Association in the markets :Serbia, Egypt and the UAE.
Deadline for submitting offers is December 16th, 2024.

 
Załączniki/Annexes
 
 
 
...

 

ZAŁĄCZNIK >>>

 

...

 

MushUp – w nowej technologii dodaje skrzydeł

 Czy można nadać sproszkowanemu preparatowi bardziej doskonałą formę, aby przełamać barierę dostępności? Tego zadania podjęła się krakowska firma „Hydrostor”, która wraz z VB Institute zajmuje się wyznaczaniem nowych trendów w przetwarzaniu grzybów na skalę globalną. Pomocna w tym jest kultura innowacyjności panująca w tych firmach.

Zadaniem do wykonania było uzyskanie maksimum korzyści z przyjmowania grzybowych suplementów diety MushUp (https://mushhup.com) i żywności funkcjonalnej. Stosowana przez VB Institute innowacyjna technologia mikronizacji daje efekt pięciokrotnie, a nawet siedmiokrotnie większy od tradycyjnej techniki. I tak kategoria naturaceutyków wkracza na nową ścieżkę rozwoju dzięki nowatorskiemu spojrzeniu na znane właściwości grzybów

Powstał preparat „Polska Soplówka Premium mikronizowana”.

W preparacie została wykorzystana soplówka jeżowata, grzyb pochodzący z polskich upraw, a następnie suszony w niskiej temperaturze - po poddaniu go mikronizacji, czyli rozdrabnianiu do formy proszku o wielkości 5 mikronów (włos ma 30 mikronów) . Dzięki temu procesowi wzrasta przyswajalność cennej zawartości, gdyż wszystkie komórki grzybów zostają otwarte, a nie jedna piąta, jak to się dzieje przy mieleniu standardowym.

 

Czytaj więcej...

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.