Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Karczma Jawor w Solinie, usytuowana w sercu bieszczadzkiej destynacji turystycznej to znakomita, regionalna kuchnia, przytulne wnętrze i obsługa na najwyższym poziomie. Nic więc dziwnego, że podjęła się organizacji wydarzenia kulinarnego w ramach projektu „Polska Wieprzowina na szlakach kulinarnych” realizowanego przez Stowarzyszenie Polska Ekologia, a finansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Zespół kucharzy pod kierunkiem szefa kuchni Kamila Pieklak oraz Rafała Żelichowskiego przygotowali prawdziwą ucztę wykorzystując jako surowiec podstawowy najwyższej jakości polską wieprzowinę. Na przystawki zaserwowano plastry schabu w sosie łososiowym z kaparami oraz podkarpackiego proziaka z pate wieprzowym i żurawiną. Do wyboru przygotowano dwie zupy: krem cebulowy z klopsikami wieprzowymi z truflą oraz consome wieprzowe z grzybami leśnymi i pierożkami serowymi. Większość uczestników wydarzenia próbowała i jedną i drugą, za każdym razem cmokając z zachwytu.
I wreszcie dania główne czyli zapiekanka pasterska z duszoną wieprzowiną w czerwonym winie z podgrzybkami i regionalnym serem wędzonym, a także parowańce z szarpaną wieprzowiną z sosem bbq i śliwką wędzoną. Jednak zwieńczeniem spotkania była wędzona słonina na gorąco z mięsa świni rasy puławskiej należącej do tzw. ras rodzimych. Danie to walorami smakowymi i jakością zaskoczyło zebranych tłumnie smakoszy dobrej, polskiej kuchni.
W dniu dzisiejszym zakończyliśmy ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród IV Ogólnopolski Konkurs Master Baker. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Master Baker było Stowarzyszenia Polska Ekologia. Projekt został finansowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Również nasz konkurs uzyskał Patronat Honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w którego lmieniu finalistom nagrody wręczał i składał gratulacje Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności Pan Jan Golba. Nagrody wręczał również przedstawiciel Organizatora Stowarzyszenia Polska Ekologia- Koordynator konkursu Czesław Meus ze strony MTP Polagra nagrody też wręczał Pan Wojciech Kokotek, dyrektor projektu targów POLAGRA .
Po dwóch dniach ciężkiej pracy, godzinach stresu i niepewności, poznaliśmy najlepsze wypieki, które wybrało jury po przewodnictwem Katarzyny Mojzykiewicz.
Zawodowcy to kategoria, w której mierzą się najlepsi specjaliści piekarnictwa w Polsce. pierwsze miejsce zajął Michał Hajnrych. Drugie Juliusz Gozdek, a trzecie Bartosz Wróblewski.

Czytaj więcej...

#Stowarzyszeniepolskaekologia zorganizowało w dniu 23 września w Płocku "Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości " z okazji🇪🇺🇵🇱 Dnia Żywności Ekologicznej , wydarzenie uzyskało Patronat Honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Płocka. W swoim wystąpieniu Sekretarz Stanu Pan Minister Rafał Romanowski podkreślał, że rolnictwo, przetwórstwo produktów ekologicznych ma bardzo duże perspektywy rozwoju w naszym kraju, ponieważ UE zalecając powiększenia areału upraw ekologicznych do 25% w ramach "Zielonego Ładu" będzie wspierać kraje członkowskie dotacjami! My w naszym stowarzyszeniu będziemy wspierać naszych członków i realizując różne projekty mające na celu edukować konsumentów, tak żeby wzrastała świadomość każdej z tych grup które wymieniłem👍Odwiedzający kiermasz mieli okazję degustować wspaniałe potrawy z mięsa wieprzowego, zbóż , przetworów owocowych, oraz przed zakupem każdy ze sprzedawców częstował kupujących swymi ekologicznymi najlepszej jakości produktami. Dziękujemy firmom z naszego stowarzyszenia oraz z Ekołanu i Ekolandu za tak liczny udział w tym bardzo wartościowym wydarzeniu. Piotr Kucharski, Jarek Uściński, Kuba Rudżiks zrobili prawdziwe uczty które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kiermasz żywności wysokiej jakości

Galeria >>>

 

...

 

Załącznik PDF >>>

 

...

Bardzo udane Targi "Zasmakuj z UR" odbyły się w miniony weekend na Campusie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy ul. Balickiej 253.Firmy z naszego #Stowarzyszeniapolskaekologia zrobiły wielką niespodziankę asortymentową dla Krakowian. Stoiska #Korabgarden, #Leśnamuszka, #Ferment,#Mirlek, #MąkiKazimierza, #Jasiołki, #Piskorka, #Kalwaryjskieprzetwory, #Targpietruszkowy,#Mockmill, oraz strefa degustacji którą obsługiwali mistrzowie kulinarni z #ZMJasiołka cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów z Krakowa którzy na codzień nie mają dostępu do unikalnych produktów z #Korabgarden, czy #Leśnejmuszki. Myślę, że takie wydarzenia powinni też odwiedzać handlowcy żeby się przekonali czego w ich sklepach brakuje na półkach, i jakim powodzeniem cieszą się te w/w produkty z firm zrzeszonych w #Stowarzyszeniupolskaekologia.

 

Zasmakuj z UR

#StowarzyszeniePolskaEkologia zorganizowało Konkurs #MasterBaker. Konkurs został sfinansowany z Funduszu promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Konkurs realizują MTP w Poznaniu. W dniu dzisiejszym otrzymałem wyniki od Przew. Jury Konkursu Master Baker!
 
Niniejszym ogłaszam, że Jury Konkursu wybrało z bardzo dużej ilości prac które napłynęły w formie elektronicznej, od osób które się pasjonują zawodem piekarza - 12 finalistów, którzy w dniach 27-28.09 na targach Polagra w Poznaniu będą rywalizować o zdobycie tytułu Master Baker w swoich grupach zawodowych . Pragnę przypomnieć, że konkurs Master Baker rozgrywany jest w czterech grupach- piekarz zawodowiec, piekarz amator, piekarz gospodyni/arz z KGW oraz piekarz ze szkół o profilu spożywczym.
 
Wszystkim którzy nadesłali pracę na konkurs serdecznie dziękuję i gratuluję Tym którzy będą rywalizować w finale!
 
ZAWODOWCY tj. piekarze wykwalifikowani - mistrzowie zawodu, czeladnicy, oraz pracownicy nie posiadający kwalifikacji w zawodzie piekarza, właściciele i współwłaściciele piekarń, pomocnicy, na dzień przesłania formularza lub w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających dzień przesłania formularza zgłoszeniowego zatrudnieni w piekarni. Lista finalistów alfabetycznie wg nazwisk:
 
Juliusz Gozdek (Piekarnia Baken, Warszawa)
Michał Hajnrych (Piekarnia Swojski Chlebek, Polska Nowa Wieś)
Bartosz Wróblewski (Piekarnia Niegosławice Dariusz Wróblewski, Niegosławice)
UCZNIOWIE szkół o profilu spożywczym. Lista alfabetycznie:
Natalia Pintera (Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi)
Oliwier Rączka (Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach)
Robert Szczałba (Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie)
AMATORZY – pasjonaci pieczywa, którzy nie kwalifikują się do innych grup. Finaliści alfabetycznie:
Wieńczysław Nabrzyski
Marcin Pawlikowski
Daria Wasielewska
KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH - przedstawicielki i przedstawiciele zarejestrowanych KGW. Finaliści alfabetycznie:
Marek Bobin (Koło Gospodyń Wiejskich Zgodni w Rusach)
Krystyna Michalczuk (Koło Gospodyń Wiejskich w Olendach)
Barbara Płonka (Koło Gospodyń Wiejskich Stoki)

Fairtrade (Sprawiedliwy Handel) ostrzega [] kawa a zdrowie [] zero waste [] kawowa biorafineria [] wydajne brykiety, mocniejszy beton

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kawy, święto wyjątkowego napoju – 29.09.2023. Niezwykłego i szczególnie czułego na wszelkie zawirowania w światowym handlu. Pod tym względem kawa znajduje się na drugim po ropie naftowej miejscu, jeśli chodzi o śledzenie i analizę notowań giełdowych. Wielkość dostaw, zakłócenia popytu, zmiany kursów walut, susze – to wszystko ma wpływ na światowy rynek kawy.

Przyszłość kawy jest zagrożona

Na sytuację plantatorów, zwłaszcza drobnych, zwraca uwagę Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska na swojej stronie (https://www.fairtrade.org.pl). I cytuje słowa kierowniczki spółdzielni kawy UCA Miraflor z Nikaragui i członkini zarządu regionalnej sieci producentów Fairtrade CLAC :

- „Sytuacja rolników uprawiających kawę na całym świecie z powodu trudności finansowych i zmian klimatycznych jest nie do utrzymania i, szczerze mówiąc, zagraża całej przyszłości kawyalarmuje Silvia Gonzalez.

Z powagą tego ostrzeżenia zgadzają się plantatorzy kawy na całym świecie i apelują o działanie zapobiegające katastrofie, która dotyczy nie tylko kawy, ale 125 milionów ludzi na całym świecie; osób żyjących z uprawy kawy - od Hondurasu przez Etiopię, Jemen po Indonezję.

Czytaj więcej...

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2023 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.