Nasza hodowla
Nasze stado utrzymywane jest w systemie rolnictwa ekologicznego na naturalnych łąkach rzecznych zlokalizowanych przy Pilicy. Jest to również teren objęty programem natura 2000. Stado wypasane jest cały okres wegetacyjny na naszych pastwiskach bez dodatku pasz treściwych a zimą zadawane jest siano. Powolny nie wymuszony wzrost, system utrzymania i żywienia oraz odpowiednia rasa sprawia że mięso jest najwyższej jakości.
Historia rasy
Rasa uznawana za jedną z najstarszych na Świecie. Jest to najdłużej rejestrowana rasa, bowiem pierwsze księgi zarodowe utworzono w 1885 roku. Zwierzęta pochodzą z górzystych terenów północnej i zachodniej Szkocji. Przodkami Szkockiej Wyżynnej są dwie linie bydła: pierwsza nazywana Kyloe, była mniejsza i miała czarne ubarwienie, występowała na wyspach północnej Szkocji. Druga linia o czerwonawym ubarwieniu i większych rozmiarach występowała w górach północnej Szkocji. Wygląd Bydła Szkockiego nie jest wywołany selekcją człowieka a całkowicie dziełem natury która obdarzyła te krowy tym co miała najlepszego. Długie futro i specyficzna budowa pozwoliła najsilniejszym osobnikom przetrwać w srogich warunkach panujących na wyżynach Szkocji.
Charakterystyka rasy
Bydło rasy Highland ma długą sierść, spore rogi i krótkie kończyny. Zwierzęta te są bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Śnieg, wiatr i deszcz nie stanowi dla nich problemu. Są też odporne na choroby. Wszystko to powoduje, że Highland jest długowieczny. Waga buhajów dochodzi do 650 kg. W polskich warunkach bydło tej rasy może przebywać cały rok na pastwiskach. Zwierzęta te przyzwyczajają się do właścicieli, są generalnie łatwe w obsłudze. Nie mają dużych wymagań pokarmowych. To co wyróżnia te zwierzęta spośród ras bydła mięsnego hodowanych w Polsce to okrywa włosowa – długowłose. Umaszczenie tych zwierząt jest dość zróżnicowane, najczęściej jest brązowe, lecz zdarzają się również sztuki o jasnobrązowym, ciemnobrunatnym, czerwonym, czarnym, a nawet żółtym umaszczeniu. Highlandery to zwierzęta małego kalibru, lecz o prawidłowej budowie dla bydła mięsnego. Charakterystyczne dla tej rasy są również lirowate rogi o rozpiętości sięgającej nawet 1,5 metra.
Walory Mięsa
Zwierzęta te charakteryzują się średnimi przyrostami dobowymi, jednak wydajność rzeźna jest wysoka, a udział tłuszczu w tuszy jest mały. Ze względu na grubą okrywę włosową – naturalną barierę termoizolacyjną, pod skórą nie odkłada się tłuszcz. Mięso tej rasy uchodzi za królewskie. Pachnie tym co krowa je czyli sianem i ziołami które znajdzie na pastwisku jest wyjątkowo naturalne bez udziału odżywek i hormonów w paszy. Cała tajemnica smaku tego mięsa polega na powolnym przyroście tkanki mięsnej(24-36 miesięcy) bez udziału odżywek ani hormonów w paszy. Szkoci utrzymują, iż angielski dwór królewski nie jada innej wołowiny niż mięso rodzimej rasy szkockiej. Nic dziwnego! Mięso Highlandów jest miękkie, chude, soczyste i szlachetne w smaku zawiera mało cholesterolu i tłuszczu. Zawiera też więcej witamin (min. wit. A, D i E) i kilkakrotnie więcej pozytywnych tłuszczów (np. Omega-3, które między innymi obniżają poziom złego cholesterolu). Mięso jest marmurkowate, przypomina nieco dziczyznę. Doskonale nadaje się na steki. Na Wyspach Brytyjskich wołowina ze zwierząt tej rasy uważana jest za najlepszą i uzyskuje najwyższe ceny.
Kontakt
Rączki 29-120 Kluczewsko w pobliżu obozu Biały Brzeg Stanica Harcerska Hufca ZHP Radomsko. Adres do korespondencji Tobolice 3, 99-205 Dalików. tel. 663346559, 724495935
mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.