Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

PASEK UE KSOW PROW WWW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATU NR I ZREALIZOWANEGO W RAMACH OPERACJI:

Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”

17 października 2022 r. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

W dniu 17 października 2022 r. odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych na terenie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale warsztatów realizowanych w ramach operacji „Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”, realizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA” wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Spotkanie otworzyła kierownik Wioletta Pasierb, która przywitała uczestników oraz wyraziła nadzieję na szerokorozumianą współpracę w zakresie identyfikacji i promocji pochodzącej z podkarpackiego żywności wysokiej jakości z obecnymi podczas spotkania wytwórcami jak i partnerami reprezentującymi różnorodne agendy rządowe i instytucje samorządowe.

Następnie głos zabrali przedstawiciele producentów, wytwórców oraz organizacji i agencji mających w swoich kompetencjach pracę nad identyfikacją i promocją żywności wysokiej jakości w regionie. Zrealizowano sesję autoprezentacji uczestników przez pryzmat ich obszarów kompetencji z zakresu produkcji rolnej i jej promocji. Skład reprezentowany przez uczestników był niezwykle zróżnicowany: począwszy od rolników, doradców rolnych, przedsiębiorców rolnych, przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedstawicieli izb rolniczych, instytucji wsparcia rolnictwa oraz nauki. Reprezentowali oni różne kierunki produkcji i wyroby, opisali swoje doświadczenia, min. w zakresie certyfikacji żywności i wynikających z tego korzyści. Prezentując doświadczenia własne uczestnicy dzielili się przykładami produktów posiadających między innymi certyfikaty Chroniona Nazwa Pochodzenia. W szczególności Miodu Podkarpackiego Spadziowego i Fasoli Wrzawskiej. Badając przedstawione przypadki obecni doszli do wniosków konieczności optymalizacji dopasowania produktu do certyfikatów. Wskazali istotne ich zdaniem wady i zalety posiadania wysoce prestiżowych certyfikatów pozwalających osiągnąć znaczące korzyści finansowe (zwiększenie marży) jak i renomę produktu. Jako kluczową zaletę posiadania certyfikatu CHNP wskazano zainteresowanie nabywców przewyższające podaż produktu, które to przenosi się także na inne produkty wytwarzane przez nich z podobnej kategorii (inne miody).

Adam Patkowski omówił temat produkcji żywności wysokiej jakości i funkcjonujące systemy certyfikacji produkcji, a Hubert Gonera przedstawił temat kreowania marek oraz strategii promocji żywności.

Według uczestników dyskusji podkarpackie produkty cechują się mierzalnymi parametrami, które mogą wyróżnić je na skalę krajową i europejską. Zaliczono do nich między innymi wyjątkowe walory środowiska naturalnego takie jak naturalne łątki z wysoką zawartością ziół i udowodniony w badaniach korzystny skład mikrobiomu (kultury bakterii występujące w powietrzu). Przekłada się to między innymi na wyjątkowy smak produktów kiszonych, serów, nabiału i mięsa.

Na zakończenie warsztatu, uczestnicy opracowali szeroki katalog produktów typowych dla województwa podkarpackiego i podobnie jak uczestnicy warsztatów w pozostałych województwach uznali, że potencjał regionu w zakresie możliwości certyfikacji oraz produkcji żywności wysokiej jakości jest olbrzymi. Na ten moment nie jest on w pełni wykorzystany i należy to jak najszybciej naprawić.

Odwiedź portal KSOW – https://ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA”

 

Więcej zdjęć w Galerii >>>

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2022 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.