W dniach 4-12 kwietnia 2024 r. w Islandii odbyło się spotkanie partnerów i beneficjentów projektu CE4RT. Liderem projektu jest Munster Technological University (MTU) z Irlandii. Członkami tworzącymi konsorcjum są Stichting Business Development NT Friesland (Holandia), Islan Tourism Cluster (Islandia), Vacational College Samiedu (Finlandia), Dingle Peninsula Tourism Alliance (Irlandia), The Tourism Space (Irlandia), a Polskę reprezentuje w konsorcjum Danmar Computers.
Jako Beneficjenci, do projektu w Polsce zakwalifikowali się: Restauracja Posmakuj Krosno, restauracja Miód Malina, Hotel i restauracja Zacisze,Hotel Falcon, Restauracja Konfitura, Spółdzielnia socjalna „Dzikie wino” w Daliowej, Przystanek Rzeszów, Marco –trade, Zajazd Galicja w Dukli, Zajazd Bartnik, Your Concierge, Browar Dukla, Karczma Wacławówka, OK Pizza oraz Zajazd pod Caryńską w Ustrzykach.
Stowarzyszenie Polska Ekologia zostało wybrane do realizacji zadania dotyczącego prowadzenia coachingu i opracowania zrównoważonego planu działania dla każdej z 15 firm z branży turystycznej w Polsce.
O Projekcie
CE4RT to międzynarodowy projekt wspierający sieć współpracy MŚP z branży turystycznej w pięciu partnerskich ośrodkach. Koncentruje się on na zrównoważonych praktykach, gospodarce o obiegu zamkniętym i turystyce regeneracyjnej. Celem projektu jest dostarczenie MŚP narzędzi do wdrażania praktyk turystyki regeneracyjnej w ramach długoterminowych strategii, co ma poprawić odporność, rentowność i konkurencyjność branży turystycznej.
Co to jest turystyka regeneracyjna?
Turystyka regeneracyjna to termin, który zyskuje coraz bardziej na popularności, wypierając dotychczasowy termin „turystyka zrównoważona”. Oznacza ona dążenie do wywierania pozytywnego wpływu na miejsce wypoczynku przez odwiedzających, pozostawiając je w lepszym stanie niż przed wizytą. Turystyka regeneracyjna ma na celu przynoszenie korzyści ludziom, miejscom i przyrodzie oraz wspiera długoterminową odnowę, a także rozwój systemów społecznych i ekologicznych.
Działania projektowe
W ramach projektu beneficjenci, czyli firmy z sektora MŚP z branży turystycznej (około 15 z każdego kraju partnerskiego), otrzymują wsparcie w postaci serii szkoleń online z zakresu turystyki regeneracyjnej oraz coachingu. Efektem coachingu ma być opracowanie zrównoważonego planu działania. Beneficjenci mają także możliwość wymiany doświadczeń podczas dwóch zorganizowanych spotkań (w Islandii i Irlandii).
Spotkanie w Islandii
Islandia była miejscem pierwszego spotkania partnerów i beneficjentów projektu. Kilkudniowy pobyt w Reykjaviku i okolicach pozwolił uczestnikom nie tylko poznać walory turystyczne regionu, ale również zobaczyć nowoczesne rozwiązania organizacyjne islandzkich firm z branży turystycznej oraz - podczas wizyt studyjnych w terenie - poznać dobre praktyki. Szereg wykładów i prelekcji dostarczył uczestnikom ogrom wiedzy i przykładów mogących być inspiracją dla firm w naszym regionie. Beneficjenci brali również udział w warsztatach, podczas których prezentowano doświadczenia w zakresie rozwoju turystyki regeneracyjnej. Rezultaty pracy zespołowej będą zebrane w syntetycznym poradniku opracowanym na koniec projektu.
Uczestnicy
Jako partner projektowy z Polski w spotkaniu uczestniczył Danmar Computers.
W spotkaniu w Islandii nasz kraj reprezentowały: Restauracja Posmakuj Krosno, Hotel i restauracja Zacisze, Spółdzielnia socjalna „Dzikie wino” w Daliowej, Zajazd Bartnik, Your Concierge, Karczma Wacławówka, OK Pizza oraz Zajazd pod Caryńską w Ustrzykach.
Spotkanie w Islandii okazało się być nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale również inspirującą podróżą, która dostarczyła uczestnikom wiedzy, pomysłów i motywacji do dalszego działania na rzecz turystyki regeneracyjnej.
Korzyści ze spotkania
Wszyscy uczestnicy spotkania ocenili je jako wyjątkowo owocne, ponieważ umożliwiło ono: