Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
oledwiczkawedzonamax.jpg

Facebook Like Box

W dniach 4-12 kwietnia 2024 r. w Islandii odbyło się spotkanie partnerów i beneficjentów projektu CE4RT. Liderem projektu jest Munster Technological University (MTU) z Irlandii. Członkami tworzącymi konsorcjum są Stichting Business Development NT Friesland (Holandia), Islan Tourism Cluster (Islandia), Vacational College Samiedu (Finlandia), Dingle Peninsula Tourism Alliance (Irlandia), The Tourism Space (Irlandia), a Polskę reprezentuje w konsorcjum Danmar Computers.

Jako Beneficjenci, do projektu w Polsce zakwalifikowali się: Restauracja Posmakuj Krosno, restauracja Miód Malina, Hotel i restauracja Zacisze,Hotel Falcon, Restauracja Konfitura, Spółdzielnia socjalna „Dzikie wino” w Daliowej, Przystanek Rzeszów, Marco –trade, Zajazd Galicja w Dukli, Zajazd Bartnik, Your Concierge, Browar Dukla, Karczma Wacławówka, OK Pizza oraz Zajazd pod Caryńską w Ustrzykach.

Stowarzyszenie Polska Ekologia zostało wybrane do realizacji zadania dotyczącego prowadzenia coachingu i opracowania zrównoważonego planu działania dla każdej z 15 firm z branży turystycznej w Polsce.

O Projekcie

CE4RT to międzynarodowy projekt wspierający sieć współpracy MŚP z branży turystycznej w pięciu partnerskich ośrodkach. Koncentruje się on na zrównoważonych praktykach, gospodarce o obiegu zamkniętym i turystyce regeneracyjnej. Celem projektu jest dostarczenie MŚP narzędzi do wdrażania praktyk turystyki regeneracyjnej w ramach długoterminowych strategii, co ma poprawić odporność, rentowność i konkurencyjność branży turystycznej.

Co to jest turystyka regeneracyjna?

Turystyka regeneracyjna to termin, który zyskuje coraz bardziej na popularności, wypierając dotychczasowy termin „turystyka zrównoważona”. Oznacza ona dążenie do wywierania pozytywnego wpływu na miejsce wypoczynku przez odwiedzających, pozostawiając je w lepszym stanie niż przed wizytą. Turystyka regeneracyjna ma na celu przynoszenie korzyści ludziom, miejscom i przyrodzie oraz wspiera długoterminową odnowę, a także rozwój systemów społecznych i ekologicznych.

Działania projektowe

W ramach projektu beneficjenci, czyli firmy z sektora MŚP z branży turystycznej (około 15 z każdego kraju partnerskiego), otrzymują wsparcie w postaci serii szkoleń online z zakresu turystyki regeneracyjnej oraz coachingu. Efektem coachingu ma być opracowanie zrównoważonego planu działania. Beneficjenci mają także możliwość wymiany doświadczeń podczas dwóch zorganizowanych spotkań (w Islandii i Irlandii).

Spotkanie w Islandii

Islandia była miejscem pierwszego spotkania partnerów i beneficjentów projektu. Kilkudniowy pobyt w Reykjaviku i okolicach pozwolił uczestnikom nie tylko poznać walory turystyczne regionu, ale również zobaczyć nowoczesne rozwiązania organizacyjne islandzkich firm z branży turystycznej oraz - podczas wizyt studyjnych w terenie - poznać dobre praktyki. Szereg wykładów i prelekcji dostarczył uczestnikom ogrom wiedzy i przykładów mogących być inspiracją dla firm w naszym regionie. Beneficjenci brali również udział w warsztatach, podczas których prezentowano doświadczenia w zakresie rozwoju turystyki regeneracyjnej. Rezultaty pracy zespołowej będą zebrane w syntetycznym poradniku opracowanym na koniec projektu.

Uczestnicy

Jako partner projektowy z Polski w spotkaniu uczestniczył Danmar Computers.

W spotkaniu w Islandii nasz kraj reprezentowały: Restauracja Posmakuj Krosno, Hotel i restauracja Zacisze, Spółdzielnia socjalna „Dzikie wino” w Daliowej, Zajazd Bartnik, Your Concierge, Karczma Wacławówka, OK Pizza oraz Zajazd pod Caryńską w Ustrzykach.

Spotkanie w Islandii okazało się być nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale również inspirującą podróżą, która dostarczyła uczestnikom wiedzy, pomysłów i motywacji do dalszego działania na rzecz turystyki regeneracyjnej.

 

Korzyści ze spotkania

Wszyscy uczestnicy spotkania ocenili je jako wyjątkowo owocne, ponieważ umożliwiło ono:

 1. Poznanie Islandii jako interesującego celu turystycznego: Uczestnicy mieli okazję zobaczyć oszałamiające krajobrazy Islandii, od malowniczych fiordów i majestatycznych wodospadów po tętniące życiem miasta, takie jak Reykjavik. Ta unikalna sceneria dostarczyła inspiracji i nowych pomysłów na rozwój turystyki w ich własnych regionach.
 2. Wizyty studyjne w islandzkich firmach turystycznych: Uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy, jak islandzkie firmy z branży turystycznej wdrażają zrównoważone praktyki i turystykę regeneracyjną. Bezpośredni kontakt z nowatorskimi rozwiązaniami organizacyjnymi oraz możliwość obserwacji dobrych praktyk pozwoliły na zdobycie cennych doświadczeń.
 3. Szereg wykładów i prelekcji: Eksperci z różnych dziedzin dzielili się swoją wiedzą na temat zrównoważonej turystyki i gospodarki o obiegu zamkniętym. Uczestnicy mogli zapoznać się z nowymi trendami, technologiami oraz strategiami, które mogą być zastosowane w ich własnych przedsiębiorstwach.
 4. Warsztaty i praca zespołowa: Uczestnicy brali udział w interaktywnych warsztatach, które umożliwiły wymianę doświadczeń i pomysłów między partnerami z różnych krajów. Praca w zespołach pozwoliła na tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz wspólne opracowanie strategii na przyszłość. Wyniki tych warsztatów zostaną zebrane w poradniku, który będzie dostępny dla wszystkich beneficjentów projektu.
 5. Nauka i rozwój osobisty: Spotkanie było doskonałą okazją do nauki nowych rzeczy i rozwoju umiejętności. Uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat turystyki regeneracyjnej oraz zdobyć nowe kompetencje, które będą mogli zastosować w swojej pracy zawodowej.
 6. Networking i budowanie relacji: Możliwość spotkania z partnerami projektu oraz innymi beneficjentami z różnych krajów pozwoliła na nawiązanie wartościowych kontaktów biznesowych i budowanie relacji, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.
 7. Szlifowanie języka angielskiego: Uczestnictwo w międzynarodowym projekcie wymagało komunikacji w języku angielskim, co pozwoliło na praktyczne doskonalenie umiejętności językowych. Dzięki temu uczestnicy mogli poczuć się pewniej w międzynarodowym środowisku biznesowym. 


   
 8. Islandia projekt tekst na www2 Islandia projekt Islandia projekt 4
 9. Islandia projekt 5 Islandia projekt 7
  Islandia projekt 8

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.