Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
esja zdjeciowa kozka.jpg

Facebook Like Box

Gdy pacjent będzie wybierał posiłek ekologiczny

Zaczęła się konsultacja warunków certyfikacji

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie czyni wiadomym, że wszystkie informacje dotyczące tygodniowego menu, wartości energetycznej posiłków jak i zawartych alergenów są dostępne dla pacjentów na oddziałach szpitalnych. To dobry krok do uzyskania pełnych efektów tezy, iż żywienie jest integralną częścią procesu leczniczego. Kolejnym może być uzyskanie certyfikatu ekologicznego dla posiłków szpitalnych. Ale do tego jeszcze daleka droga.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło już proces konsultacji warunków uzyskania takich certyfikatów dla posiłków w szpitalach, szkołach, restauracjach i w innych zakładach żywienia zbiorowego (ZŻZ).

Stowarzyszenie „Polska Ekologia” znalazło się wśród  adresatów ministerialnego pisma informującego o warunkach jakie mają obwiązywać w ustawie dopuszczającej możliwość uzyskania takiego świadectwa. I popiera inicjatywę rolniczego resortu. Motywem przewodnim są zwielokrotnione walory żywieniowe produktów ekologicznych.

Na ten fakt zwraca uwagę prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka – Zakładu Żywności Ekologicznej SGGW w Warszawie, i podkreśla, że w surowcach ekologicznych znajduje się m.in. więcej polifenoli, które chronią układ krążenia i układ nerwowy, mają działanie przeciwutleniające, przeciwrakotwórcze, antybakteryjne, przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne. Przypomina też o niskim zużyciu antybiotyków w produkcji ekologicznej. W wytwarzaniu konwencjonalnym zaś problemem jest rosnąca liczba bakterii opornych na antybiotyki ze względu na powszechne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych, a w związku z tym rozwija się ryzyko infekcji bakteryjnych odpornych na leczenie.

Żywienie jest integralną częścią procesu leczniczego

Naukowcy od dawna podkreślają wpływ posiłków szpitalnych na proces hospitalizacji. Im bardziej wartościowe jedzenie, lepiej dobrane, tym pacjent szybciej zdrowieje. To prosty kanon, którym wielokrotnie zajmowały się dyrekcje szpitali, m.in. Szpital św. Łukasza w Bolesławcu przystępując w październiku 2023 roku do programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu”, wprowadzonego przez rozporządzenie ministra zdrowia z 25 września 2023 r., dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. Właśnie ten szpital zorganizował na wiosnę 2013 roku I Konferencję Zdrowego Żywienia Zbiorowego. Honorowym patronem kolejnej konferencji zorganizowanej na jesieni 2023 roku przez firmę Rekeep w Krakowie, był tamtejszy Szpital Uniwersytecki. Hasło brzmiało „Pacjent wybiera”. Wymienione tu przedsięwzięcia pokazują proces, który może mieć dalszy ciąg. Ekologiczny!

Wybierając Eko

Gdyby Pan Czesław Meus - ekspert Stowarzyszenia „Polska Ekologia” - miał wybierać dania z certyfikatem ekologicznym to z pewnością zrobiłby to z całym przekonaniem –

- „ Mnie i wielu świadomych konsumentów przekonuje smak i prozdrowotne wartości odżywcze. Stąd decyzja właśnie takiego wyboru. Twierdzę tak na podstawie setek spotkań z konsumentami organizowanych w ciągu roku przez nasze stowarzyszenie, które robi takie imprezy od 18 lat.

Dodam, że Stowarzyszenie „Polska Ekologia” jest  liderem na rynku w kontaktach z konsumentami w różnym wieku. Promujemy polską żywność wysokiej jakości pochodzącą od rodzimych rolników i przetwórców. Na każdym z tych spotkań prowadzimy badania fokusowe, które nam dają obraz świadomości i zainteresowania konsumentów zakupami produktów z certyfikatem ekologicznym.

Wprowadzenie certyfikacji ekologicznej do żywienia w szpitalach może mieć pozytywny wpływ na dostępność do produktów ekologicznych, chociażby z uwagi na zwiększoną produkcję przez lokalnych rolników i przetwórców. To także skrócony łańcuch dostaw. A powiększony rynek daje niższe ceny. Stymulacja rozwoju lokalnej gospodarki rolnej jest opłacalna dla wszystkich.”

Stowarzyszenie „Polska Ekologia” jest żywo zainteresowane tym, aby jak najszybciej w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskania certyfikatów ekologicznych w sektorze zbiorowego żywienia.

Należy jednak pamiętać, że ustawa jest dopiero w procesie konsultacji. Ważne jest, aby ustawa była wdrażana w sposób przejrzysty i sprawiedliwy, aby nie faworyzowała dużych firm kosztem mniejszych, lokalnych producentów.

 

 

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.