Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

  LOGO UE KSOW PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATU NR II ZREALIZOWANEGO W RAMACH OPERACJI:

Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”

10 października 2022 r. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

W dniu 10 października 2022 r. odbył się drugi, ostatni z zaplanowanych na terenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, warsztatów realizowanych w ramach operacji „Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”, organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA” wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Na początku warsztatu głos zabrała Zastępca Dyrektora WODR Pani Alicja Stachowiak, która przywitała zaproszonych gości oraz dokonała podsumowania pierwszego z warsztatów. Następnie głos zabrała lokalna koordynator projektu Pani Aldona Jankowska, która rozpoczęła dyskusję na temat wniosków z pierwszego spotkania, wizji przedstawicieli różnych reprezentowanych w operacji środowisk (rolnicy, doradcy, przedsiębiorcy rolni, przedstawiciele samorządu terytorialnego, instytucji wsparcia rolnictwa oraz nauki) dotyczących jej efektów oraz potencjalnych „lokomotyw wzrostu” w regionie.

  Warsztaty w Poznaniu

Podczas warsztatu panowała bardzo ożywiona atmosfera a uczestnicy kreatywnie i krytycznie podchodzili do prezentowanej tematyki. Jeden z uczestników zachęcony tematyką pierwszego spotkania przeprowadził spontaniczną ankietę nt. rozpoznawalności omawianych znaków wysokiej jakości i zapoznał pozostałych z jej wynikami. Wyniki ankiety stanowiły podstawę do dalszej dyskusji i porównań sytuacji w Polsce z tą obserwowaną w krajach starej unii w tym we Włoszech. Włoski przykład stanowił zarówno inspirację jakościową jak i ilościową w zakresie promocji żywności wysokiej jakości i jej sprzedaży na rynkach europejskich i trzecich. Dzięki konsekwentnej działalności w tym zakresie włoscy wytwórcy zdołali przekuć swoje wyroby w tzw. lokomotywy wzrostu, czyli produkty rozpoznawalne na szczeblu ponad lokalnych oraz dystrybuowane w znacznie większej skali, dzięki dysponowaniu dużym zapleczem surowcowym.

Ponadto możemy także zaobserwować zróżnicowanie cen danego produktu certyfikowanego, tak aby móc dostarczyć go do różnych klientów dysponujących zróżnicowanym dochodem, poprzez różne kanały dystrybucji, co przekłada się na wzrost rozpoznawalności.

 

Kolejna część rozmowy ekspertów poruszała temat problemów przed jakimi stoją wytwórcy.
W większości problemy wynikają z niskiego poziomu wiedzy i kompetencji wśród rolników i wytwórców w prezentowanym zakresie oraz konieczności stowarzyszania się i współpracy, co jeszcze nie stanowi w naszym kraju standardu. Obecny na spotkaniu przedstawiciel Stowarzyszenia "Slow Food", podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie certyfikacji żywności. Podkreślił on wagę wskazania miejsca pochodzenia produktu jako istotnego wyróżnika wiążącego smak z miejscem wytwarzania.

 

Reprezentant przedsięwzięcia "Zielony Targ" nawiązał do bolesnych doświadczeń wynikających ze współdziałania z państwowymi instytucjami kontrolnymi w tym weterynaryjnymi, które hamować mogą nierzadko działania stowarzyszenia serowarów.

 

W dalszym etapie trwania dyskusji rozmówcy podkreślili istotną wagę certyfikacji produktów wysokiej jakości jako ochrony przed fałszowaniem żywności. Pozawalają one zarówno ustalić jakość produkcji własnej jak i zabezpieczyć swój interes finansowo-prawny na rynku. Dodatkowo konieczne jest dotarcie z wiarygodnym przekazem do konsumenta, często otrzymującego zafałszowane informacje z mediów masowego przekazu.

 

Uczestnicy spotkania opisali zarówno proces certyfikacji jak i funkcjonowanie certyfikatu na przykładzie produktu typowego dla regionu Wielkopolski - Rogala Świętomarcińskiego. Rogal Świętomarciński, jako jeden z nielicznych polskich certyfikowanych wyrobów zdołał odnieść sukces rynkowy, jednakże zostało to osiągnięte w wyniku radykalnego dostosowania lub nawet zafałszowania oryginalnego przepisu do współczesnych, zdefiniowanych pod względem ekonomicznym warunków, poprzez zastąpienie, praktycznie niedostępnego, łoju wołowego nieznaną w XIX w. margaryną, co może być odebrane jako niszczenie tradycyjnego wyrobu.

Okazuje się, że dodatkowo w celu zminimalizowania kosztów dostawcy rogali do sieci detalicznych zaczęli zaniżać jakość odchodząc od wymagań certyfikacyjnych, co jednak pozostało bez odpowiedniej reakcji instytucji państwowych.

 

Na zakończenie warsztatu, uczestnicy przeanalizowali produkty wielkopolskie znajdujące się na "Liście produktów tradycyjnych", pod względem ich poziomu potencjału rynkowego. W toku dyskusji zdołano wyodrębnić najważniejsze produkty dysponujące bardzo dużym potencjałem zarówno rynkowym, jak i certyfikacyjnym. Wskazywano między innymi na wielkopolskie szparagi, pieczarki, dynię, produkty rolnictwa ekologicznego, gęsinę surową i wyroby z mięsa gęsi, wołowinę, wieprzowinę i wołowinę. Oddzielną pozycję zajmują wyroby mleczarskie w tym sery białe - twarogowe. Wskazane produkty mogę dzięki posiadanemu zapleczu surowcowemu i związkowi z miejscem pochodzenia stanowić fundament do rozpoczęcia procesów certyfikacji znakami unijnymi i krajowymi.

 

Odwiedź portal KSOW – https://ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA”

 

Warsztaty w Poznaniu

Warsztaty w Poznaniu

Zobacz więcej zdjęć w Galerii >>>

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2022 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.