Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
zynka_parz_520.jpg

Facebook Like Box

Trzeci dzień na stoisku rozpoczął się od degustacji smażonych jaj ekologicznych z pieczonym boczkem podawanych na kromeczkach chleba upieczonego w dniu wczorajszym, odwiedzający smakowicie pałaszowali przygotowane przystawki przez naszych szefów kuchni, później był lunch, a na finał dnia nauczyciel z ZDZ w Kielcach mgr.inż. Mariusz Bezak przygotował ze swoimi uczniami pyszne cebularze świętokrzyskie z dodatkiem sera. Wczasie degustacji "zjadacze" z różnych krajów bardzo ciepło wyrażali się o naszych przekąskach i potrawach. Bo niech mi kto powie, kto jak nie poscy chefowie potrafią ugotować pyszny żurek z białą kiełbasą i jajeczkiem, mniam, mniam.
U nas dzięki Sfinansowaniu Projektu przez Fundusze Promocji Mięsa wieprzowego, wołowego, owoców i warzyw oraz Zbóż i przetworów zbożowych jest ZAWSZE SMAKOWICIE.

relacja >>> https://www.facebook.com/ekologiapopolsku

Bio Fach 2020

Bio Fach 2020

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2020 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.