Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
malczyk_web.jpg

Facebook Like Box

Pasol Paco

Dietetycy przypominają i wraz z ekspertami z Instytutu Żywności i Żywienia, a także z US Departments of Health and Agriculture, Food Standards Agency wspólnie apelują o uwzględnienie w codziennej diecie potrzeby zjadania pieczywa, zwłaszcza ciemnego, ale nie barwionego, tylko np. razowego, żytniego. Jednak same apele mogą pomoc tylko częściowo, co znajduje odbicie w przyhamowaniu spadku spożycia i zatrzymaniu się na poziomie 45 kg pieczywa zjadanego rocznie przez przeciętnego Polaka ( a w 2003 r. było to 120 kg). Chociaż znawcy branży powątpiewają w prawdziwość statystycznych roczników, które uwzględniają tylko gospodarstwa domowe, a gdzie cała branża HoReCa i sektor kanapkowy ze street food’em na czele?
Godnym polecenia przykładem poradnictwa żywieniowego są spotkania konsumentów z dietetykiem organizowane w Świdnicy przez miejscową piekarnię „Pasol-Paco” – spółkę, która jest członkiem Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. Współpracująca z piekarnią Pani Agnieszka Podgórska, dietetyk kliniczny, mgr inż. technolog żywności i żywienia człowieka, a także Dietetyk Roku 2018 na Dolnym Śląsku, przekazuje wiedzę dotyczącą sekretów najlepszego pieczywa, wskazuje na różnice między „pieczywem zaciemnionym” ( czytaj barwionym), a prawdziwym chlebem na zakwasie żytnim. I zwraca uwagę, że: „nie warto rezygnować ze spożywania tradycyjnego pieczywa, a już na pewno, nie warto go zamieniać na wysoko przetworzone produkty chlebopodobne, typu pieczywo chrupkie, wafle i inne zamienniki chleba, promowane szeroko przez przemysł. W pieczywie wysoko gatunkowym znajduje się duża ilość mikroelementów, witamin i innych substancji biologicznie czynnych, jak np. kwas mlekowy, czy alkaloidy oraz lignany, w przeciwieństwie do ww. zamienników”.


Według prof. dr hab. inż. Haliny Gambuś z Katedry Technologii Węglowodanów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie chleb powinien stanowić znaczące źródło (ok. 25–30%) dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Natomiast IŻŻ w Warszawie zaproponował aby w całodziennej racji pokarmowej ciemne (razowe) pieczywo pszenne lub żytnie stanowiło 15%, jasne pieczywo pszenne 20%, a mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie 65%.
W akcjach edukowania konsumentów pomaga też organizowanie przez ową piekarnię konkursów na wypieczenie najlepszego chleba w domu, warsztaty chlebowe na piknikach i popularny cykl artykułów w miejscowej prasie pt. „Głodnemu chleb na myśli”.
Prospołeczne działania „Pasol-Paco” znalazły uznanie mieszkańców i konkretny wyraz w postaci przyznanych wielu tytułów: do tego dochodzi wiele otrzymanych wyróżnień za społeczną odpowiedzialność biznesu, za postawę wpojoną przez pierwszych właścicieli piekarni (założonej w 1991 r.) tj. rodziców obecnej prezes spółki Pani Katarzyny Jarosz – Lenkiewicz. Państwo Helena i Jan Jarosz brali czynny udział w akcji dzielenia się chlebem z najuboższymi i dostarczania go biednym rodzinom. Gdy w roku 1997 tonął Dolny Śląsk opisywana tu piekarnia przez 2 miesiące bezinteresownie codziennie wypiekała i dowoziła chleb tysiącom potrzebującym ludziom. Akademia Rozwoju Dobroczynności w Polsce przyznała ofiarnemu małżeństwu tytuł Dobroczyńcy Roku. Bogatą historię pomocy potrzebującym ma więc owa rodzinna firma i jak mówi Pani Katarzyna Jarosz – Lenkiewicz:
-„Poważna zmiana następuje w roku 2010, ja wraz z mężem przejmujemy po moich rodzicach piekarnię i stawiamy na duży rozwój oraz kontynuację idei POMOCY NAJUBOŻSZYM. Kolejne wyróżnienia i nagrody za bezinteresowną pomoc pojawiają się praktycznie nieustannie, co roku, a wśród najważniejszych to Dolnośląski Gryf Gospodarczy, Jaskółka Odpowiedzialności, Przyjaciel Niepełnosprawnych, Gryf Świdnicki – wszystkie przyznane za społeczną odpowiedzialność biznesu. Nasza akcja pomocowa jest zauważona i doceniona także przez świdniczan. W roku 2015 w plebiscycie Panoramy Świdnickiej, głosami czytelników otrzymuję tytuł Osobowość Roku 2015”. W tym okresie piekarnia otrzymuje wiele nagród za prężny rozwój formy i produktów i tak np.: „Diament miesięcznika „Forbes” dla najszybciej rozwijającej się firmy na Dolnym Śląsku” – trzykrotny laureat; „Gwiazda Biznesu” dla najlepszej firmy rodzinnej zdobyta w Dolnośląskim Plebiscycie Gospodarczym; w innym plebiscycie gospodarczym, obejmującym subregion wałbrzyski, został przyznany „Muflon” za najlepszy produkt regionalny w postaci chleba razowego z ziarnami. Ale to nie koniec – „Orła Biznesu” przyznała redakcja tygodnika „Wprost”.
Wszyscy się zgodzą z przekonaniem, że wypiekanie chleba ma wielowiekową tradycję i określone zasady postępowania. A tymczasem krąży tu i ówdzie opinia, że Polacy jedzą coraz gorszy chleb i wyroby chlebopodobne. Tylko to przekonanie z pewnością nie dotyczy Świdnicy.
Pani prezes przypomina: -„W roku 2018 po kilku szkoleniach branżowych, technologa i mistrzów piekarnictwa, licznych próbach technologicznych i wdrożeniach, otrzymujemy certyfikat BIO na nasze produkty. Tymczasem dopracowujemy także starą recepturę na zrobienie chleba świdnickiego, na świdnickim piwie. Postanawiamy, na potrzeby konkursu „Master Baker 2019”, odtworzyć chleb świdnicki w wersji BIO. Okazuje się to strzałem w 10 ! Wygrywamy konkurs i zdobywamy tytuł Master Baker 2019. Wkrótce otwieramy przytulną, lokalną piekarenkę przy świdnickim rynku, gdzie będzie można kupić nasze BIO chleby, także ten świdnicki na piwie, napić się pysznej kawy, czy zjeść kanapkę z prawdziwego chleba i naturalnych dodatków”.

W sprawie pieczywa w jakości BIO warto przytoczyć wypowiedź znawcy tematu Pana Czesława Meusa – arcypiekarza, aktywnego promotora zdrowej diety i organizatora wielu warsztatów chlebowych ze szczególnym uwzględnieniem interesu najmłodszych konsumentów:
-„Produkcja pieczywa BIO może zatrzymać trend upadłości w branży piekarniczej! Dałem temu wyraz w artykule zatytułowanym: „Żywność ekologiczna najszybciej rosnącym segmentem w branży spożywczej!”. Stowarzyszenie „Polska Ekologia” prowadzi warsztaty wypieku pieczywa BIO na różnych imprezach targowych, i tam spotykamy się ze skargami konsumentów, że w piekarniach nie można kupić pieczywa z certyfikatem BIO!!! Stowarzyszenie „Polska Ekologia” zaprasza właścicieli piekarni, którzy chcieliby produkować ekologiczny chleb i bułki ! W każdej piekarni jest możliwość produkcji pieczywa ekologicznego, tylko trzeba zachować pewne procedury! W całej Polsce jest około 1 tys. sklepów sprzedających żywność ekologiczną, nie licząc super i hiper marketów, w których też można sprzedawać pieczywo BIO!!!”.
Wyraźnie widać, że Świdnica i piekarnia „Pasol-Paco” jest urzeczywistnieniem tego postulatu.

 

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.