Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
esja zdjeciowa kozka.jpg

Facebook Like Box

Już w poniedziałek, 28 stycznia br. rozpocznie się Tydzień Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (@CEENationalWeek) na kampusie w Brugii. Współorganizatorem jest grupa studentów polskich w Kolegium Europejskim. Stowarzyszenie POLSKA EKOLOGIA, jako sponsor, będzie aktywnie promowało polską żywność i potrawy ekologiczne.

Celem Kolegium Europejskiego nie jest tylko kształcenie młodych ludzi z zakresu integracji europejskiej i funkcjonowania instytucji europejskich, ale również wzmocnienie ducha solidarności wśród studentów, a także szerzenie wartości europejskich. Od stycznia 2019 r. ponad 300 aktywnych studentów będzie organizować tzw. Tygodnie Narodowe. Celem tych tygodni jest promowanie integracji europejskiej przybliżenie studentom z całego świata poszczególnych kultur. W ramach tygodni, organizowane są wydarzenia o charakterze kulinarnym, artystycznym i akademickim.

W ramach tygodnia, który potrwa do 3 lutego, odbędzie się kilkanaście wydarzeń. Oczywiście także kulinarnych. Do takich wydarzeń zaliczać się będą miedzy innymi:

- poczęstunek podczas ceremonii otwarcia

- Impreza weselna w Europie Środkowo-Wschodniej: pokaz fuzji między tradycją regionalną a współczesną kulturą

- stałe degustacje polskich ekologicznych produktów

Udział Stowarzyszenia Polska Ekologia będzie świetną okazją dla uczestników (studenci, kadra nauczycielska, osoby odwiedzające) by bliżej poznać polską tradycję a przede wszystkim smak ekologicznej żywności z Polski.

Patronat nad Tygodniem Krajów Europy Środkowej i Wschodniej objęły Stałe Reprezentacje przy Unii Europejskiej w tym także Polska!

Relacje z wydarzenia już wkrótce. Zapraszamy!

 

https://www.facebook.com/CEENationalWeek

 

CEENW 01

Polska Ekologia

Polska Ekologia

 

Nasi członkowie

BIOCERT

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2019 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.