Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
roduktypoziomojpg.jpg

Facebook Like Box


W połowie stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP (SRP RP) oraz Stowarzyszenia „Polska Ekologia” skupiającego producentów żywności ekologicznej. Efektem rozmów było podpisanie umowy o współpracy, a jej celem jest m.in. wzajemne wsparcie w działaniach oraz promocja pieczywa ekologicznego w kraju oraz za granicą.

Jednym z planów wynikających z podpisania umowy jest wprowadzanie zdrowego, ekologicznego pieczywa do sprzedaży w rzemieślniczych piekarniach na terenie całego kraju – przekonuje Stanisław Butka, prezes SRP RP. Czesław Meus z „Polskiej Ekologii” dodaje: Chociaż szczegółowe zadania zostaną ustalone dopiero podczas oficjalnego spotkania zarządów obu organizacji, już teraz mogę powiedzieć, że – podobnie jak ma to miejsce w przypadku współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Wędliniarzy i Producentów Mięsa czy Stowarzyszeniem Przetwórców  Owoców i Warzyw – celem nadrzędnym będzie wzajemne wspieranie oraz promocja branży piekarskiej tak w kraju, jak i na całym świecie.

 

Przed organizacjami niełatwe zadanie. Należy przekonać piekarzy do wytwarzania pieczywa w nowoczesnych technologiach, ale w oparciu o polskie tradycje i z użyciem ekologicznych surowców. W Polsce mamy bardzo duży areał ziem, na których uprawia się zboże ekologiczne. Niestety, w związku z małym zainteresowaniem piekarzy wprowadzaniem do swoich zakładów produkcji chleba, bułek, wyrobów cukierniczych w oparciu o surowce BIO, większa część zbóż sprzedawana jest za granicę. Paranoją jest, że to zboże przetworzone np. w Niemczech wraca do Polski w postaci drogich produktów, takich jak np. płatki i kasze. Razem z SRP będziemy chcieli wspólnie ten efekt odwrócić, ale warunkiem powodzenia tego zadania jest mądre poparcie branży – przekonuje Czesław Meus. Powrót do tradycji w parze z ekologią pozwoli odbudować rzemieślnicze piekarstwo. Wspólnie musimy się przeciwstawić najgorszym wzorcom, tj. produkcji tzw. chleba i bułek z gotowych mieszanek czy mrożonych przywożonych „Bóg wie skąd”. Mamy piękne tradycje piekarskie i uważamy, że jest to ostatni moment, żeby ratować tradycje naszych Ojców i Dziadków podkreśla Meus.

W tym roku odbędą się m.in. prelekcje i spotkania z piekarzami. Już planowana jest pierwsza konferencja, podczas której zaprezentowana będzie technologia wytwarzania pieczywa w oparciu o prastare odmiany zbóż. W programie jest również wykład Mieczysława Babalskiego, znanego ekorolnika, który przedstawi prozdrowotne właściwości zbóż prastarych. Konferencja finansowana będzie ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Jej termin i miejsce nie są jeszcze znane.

Nasi członkowie

BIOCERT

EKOGWARANCJA

BOŚ

Copyright © 2019 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.