Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
malczyk_web.jpg

Facebook Like Box

Jasiołka tradycyjne wędliny

  • Autosklepy na drogach Podkarpacia
  • Obecność na Bio Bazarach i Targu Pietruszkowym
  • Strategia przede wszystkim
  • Udziec wołowy z Dukli jak słynna jamon serrano

Nie tylko duże firmy spożywcze zastosowały rozwiązania pomagające przezwyciężyć kowidowy kryzys. Mniejsze, także regionalne, część swojej działalności przeniosły do e-handlu, a nawet na … polskie drogi. Na Podkarpaciu pojawiły się np. „Jasiołkowozy” wypełnione ekologicznymi wędlinami i przysmakami wprost z tradycyjnej wędzarni   opalanej drewnem bukowym.

Masarnia „Jasiołka” w Dukli jest znana nie tylko w swoim regionie, bowiem uczestnictwo w wielu imprezach handlowych, kiermaszach krajowych i zagranicznych wpłynęło na rozpoznawalność marki wśród zwolenników wędlin wysokiej jakości.

Wspomniane autosklepy kursują na regularnych trasach, mają stałe punkty handlowe w uczęszczanych miejscach, są to np. okolice lokalnych bazarów, znanych i cenionych piekarni, a także realizują zamówione wcześniej przez klienta „przystanki na żądanie”, czyli uzgodnione z kierowcą zatrzymanie się na trasie (numery telefonów są zamieszczone na firmowej stronie). „Jasiołkowozy” dowiozą również zamówione smakołyki w e-sklepie „U Ździcha” w promieniu 20 km od siedziby firmy w Dukli. W chwili obecnej ta sprzedaż przez Internet ma wymiar lokalny, ale i tak „Jasiołka” ma swój udział w najszybciej rozwijającej się dziedzinie sprzedaży, czyli e-handlu.

Nie można nie wspomnieć o regularnej sprzedaży produktów opisywanej marki na Bio Bazarach w Katowicach i w Warszawie oraz na Targu Pietruszkowym w Krakowie – zgodnie z kalendarzem tych bazarów.

Do szerokiej dystrybucji idealnie nadają się pakowane próżniowo wędliny surowe dojrzewające: szynki, schaby, boczek, kiełbasy i szczególnie ceniony udziec wołowy. Pod skromną nazwą kryje się konkurent hiszpańskiej szynki jamon serrano czy jamon iberico.

 

Paweł Krajmas szef „Jasiołki”, a także prezes Stowarzyszenia „Polska Ekologia”:

- „Stosujemy wiele starych receptur wyszukanych na naszej dukielskiej ziemi, a pochodzących z okolicznych wsi, dawnych dworów szlacheckich, a nawet z kuchni armii austro-węgierskiej. Dla przykładu ekologiczny i unikatowy specjał „kiełbasa pradziada” – nazwa oddaje jej historię, wytwarzany jest z wykorzystaniem szynki i wątróbki - dokładnie wg przepisu rodem z galicyjskiej elitarnej lwowskiej szkoły masarzy”.

W działaniach „Jasiołki” znajdujemy realizację hasła STRATEGIA KLUCZEM DO SUKCESU, zwłaszcza strategia oparta na rozwiązaniach innowacyjnych i dobrze ulokowanych.

- „Nasze poszukiwania nowych rozwiązań w celu doskonalenia technologii oraz odkrywanie nowych smaków – mówi Paweł Krajmas - dały nam przepustkę do programu badawczego BIOSTRATEG, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsięwzięcie to nosi nazwę:  „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG i wytycza ”Kierunki wykorzystania oraz ochronę zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w warunkach zrównoważonego rozwoju”.

Uczestnictwo w tym programie, który jest łącznikiem pomiędzy światem nauki i biznesu, daje nam szansę i możliwości poszukiwania i odkrywania nowych produktów regionalnych. Efektem wdrożenia programu są nowe receptury produktów wysokiej jakości, wprowadzenie ich do produkcji i zarazem zwiększenie dostępności na rynku produktów niszowych żywności o podwyższonych wartościach zdrowotnych i dietetycznych. Wykorzystanie ras rodzimych może stanowić ważne źródło dochodu dla polskich rolników utrzymujących krajowe rasy zwierząt hodowlanych, a w konsekwencji stać się poważny argumentem za stosowaniem tych ras w własnych gospodarstwach.

W ramach projektu zbudowaliśmy nową przemysłową komorę do sezonowania wyrobów surowych dojrzewających. Jest to nasze autorskie przedsięwzięcie. Wnętrze komory wykonane jest z piaskowca, który zapewnia optymalne warunki w procesie dojrzewania wędlin. Testujemy innowacyjną technologię dojrzewania z udziałem bakterii kwasu mlekowego pozyskiwanych z serwatki, czyli tzw. bakterii karpackiej, która odpowiada za dojrzewania mięsa. W procesie dojrzewania stosujemy jedynie dla smaku sól, pieprz i przyprawy naturalne.

Tu muszę się pochwalić tym, że opalana w sposób tradycyjny drewnem wędzarnia, zbudowana zgodnie z naszą koncepcją, zapewnia wędlinom nie tylko doskonały smak i aromat, przedłuża przydatność produktów do spożycia, ale co najważniejsze, spełnia rygorystyczne normy dotyczące zawartości benzopirenów – uzupełnia Paweł Krajmas.

Masarnia z Dukli bierze też udział w promocji wołowiny podczas takich przedsięwzięć jak „Chwyć byka za rogi” i „Weź się za wołowinę”. Jak podkreśla jeden z członków Stowarzyszenia „Polska Ekologia” Maciej Rudziks, kierujący Akademią Smaku: „wołowina z wolnego wypasu to mięso naturalne, które ma o wiele więcej walorów kulinarnych, smakowych i odżywczych niż inne gatunki mięs. Jest najbardziej zbliżona do tego jakie jadali nasi przodkowie”.

- „Po tym, jak „Jasiołka” dostosowuje się do obecnych trendów i potrzeb klientów, widać, że idzie cały czas naprzód i stosuje tak ważną w obecnych czasach dewizę, że „kto stoi w miejscu, ten się cofa” – podkreśla Paweł Krajmas.

Apetyt rośnie w miarę czytania, zatem - smacznego.

 

Nasi członkowie

BIOCERT

Polskie Towarzystwo Rybackie

BOŚ

ekogazeta_eu

Copyright © 2024 Copyright Polska Ekologia Rights Reserved.